تلفن صنعتی

تلفن صنعتی چیست؟ کاربرد و ویژگی‌های آن

تلفن صنعتی، یکی از انواع تلفن‌های خطی یا دیجیتال است که به‌طور خاص برای استفاده در محیط‌های صنعتی و پر خطر طراحی شده‌است. تلفن صنعتی یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم پیجینگ است.

در انتخاب تلفن صنعتی، باید به ویژگی‌های آن توجه شود. این تلفن‌ها باید مقاوم در برابر شوک، گرد و غبار، رطوبت و آب، ضربه، اشعه UV، دارای کیفیت صدای بالا، میکروفون با صدای قوی و قابلیت نصب داخل دیوار باشند.

تلفن‌های صنعتی در بسیاری از محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله بنادر، معادن، صنایع نفت و گاز، صنایع شیمیایی، برق، الکترونیک، خودروسازی، حفاظت در برابر انفجار، ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی، فضای باز و فضای باز پوشیده، سازه‌های بزرگ و تجهیزات حفاظت از محیط زیست و غیره.

تلفن صنعتی زرد رنگ ورقه آلومینیوم

با استفاده از این محصول، کاربرانی که در محیط‌های صنعتی کار می‌کنند، می‌توانند با دیگر کاربران و همچنین دستگاه‌های دیگر ارتباط برقرار کنند. این تلفن‌ها برای ارتباط با دیگر کاربران و دستگاه‌ها، از طریق یک شبکه صنعتی استفاده می‌کنند.

در نهایت، استفاده از آن برای کاربرانی که در محیط‌های صنعتی کار می‌کنند، امکان ارتباط با دیگر کاربران و دستگاه‌های مختلف را به‌راحتی فراهم می‌کند. این تلفن‌ها به‌دلیل مقاومت بالا و ویژگی‌های منحصر به‌فرد، برای استفاده در بسیاری از محیط‌های صنعتی بسیار مناسب هستند. از طرفی، به‌عنوان یک ابزار ارتباطی، امکان برقراری ارتباط در شرایط بحرانی و اضطراری را نیز فراهم می‌کند.


نام‌های دیگر برای تلفن صنعتی IP یا Industrial IP Phone

تلفن صنعتی IP یا Industrial IP Phone، یکی از انواع تلفن‌های صنعتی است که عمدتاً در محیط‌های صنعتی و پر خطر استفاده می‌شود. علاوه بر نام “تلفن صنعتی” که پرکاربردترین نام برای این دسته از تلفن‌هاست، برخی از نام‌های دیگری نیز برای آن وجود دارد.

از جمله نام‌های دیگر برای آن می‌توان به تلفن فلزی صنعتی، تلفن IP صنعتی، تلفن دیواری صنعتی، تلفن بی‌سیم صنعتی، تلفن VOIP صنعتی، تلفن صنعتی ضد آب، تلفن صنعتی ضد ضربه، تلفن صنعتی ضدگردوغبار، تلفن صنعتی ضد انفجار، تلفن صنعتی دستی، تلفن صنعتی پانل دار و تلفن صنعتی با کیفیت صدای بالا اشاره کرد.

اگرچه نام تلفن صنعتی برای این دسته از تلفن‌ها پرکاربردترین نام است، اما هر یک از این نام‌های دیگر نیز در برخی مناطق و صنایع به معنای متفاوتی به‌کار می‌روند. بنابراین در انتخاب نام مناسب برای تلفن صنعتی، نیاز است با شرایط و نیازهای محیط صنعتی که این تلفن در آن استفاده می‌شود، آشنا شد.

مرحله اول: بررسی زیرساخت برای انتخاب تلفن صنعتی:  آنالوگ یا شبکه


در ابتدا باید به بررسی زیرساخت برای انتخاب تلفن صنعتی بپردازیم. دلیل این کار برای مشخص کردن  پروتکلی می‌باشد که وظیفه انتقال صوت در حین مکالمه را بر عهده دارد. شما در این مرحله دو انتخاب پیش رو دارید:
۱- تحت شبکه
۲- آنالوگ

انتخاب تلفن بر اساس زیر ساخت

برای انتخاب در این مرحله باید حتما تفاوت پروتکل‌های استفاده شده در هر دو مورد را بدانید. در ادامه ما به تفاوت‌ها و ویژگی‌های این دو نوع تلفن صنعتی می‌پردازیم.

تفاوت تلفن صنعتی تحت شبکه و تلفن صنعتی آنالوگ

تلفن در بسیاری از محیط‌های کاری کارگاهی استفاده می‌شوند، اما انواع مختلفی از آن‌ها وجود دارند. 
تفاوت اصلی بین تحت شبکه و آنالوگ در پروتکل استفاده شده برای برقراری تماس است. تلفن صنعتی تحت شبکه از پروتکل‌های دیجیتال مانند SIP و H.323 استفاده می‌کند، در حالی که تلفن صنعتی آنالوگ برای ارتباط صوتی از طریق شبکه های PSTN  استفاده می‌کند.
این تفاوت باعث می‌شود که تلفن صنعتی تحت شبکه امکاناتی مانند انتقال تماس، نگهداری و تاریخچه تماس‌ها را داشته باشد، در حالی که تلفن صنعتی آنالوگ این امکانات را ندارد. همچنین، مدل تحت شبکه امکان اتصال به اینترنت و دیگر دستگاه‌های شبکه را نیز داراست.

استفاده از مدل تحت شبکه به‌دلیل امکانات بیشتری که دارد، مانند امکان استفاده سیستم بوق و هشدار تحت شبکه، قابلیت اتصال به اینترنت و …، برای شرکت‌ها و سازمان‌ها مفید است. به علاوه، می‌توان ارتباط صوتی رایگان با دیگران در هر نقطه‌ای از جهان که به اینترنت دسترسی دارند، برقرار کرد.

مرحله دوم: انتخاب نوع بدنه تلفن صنعتی: آلومینیوم آهن استیل، محافظت، قابلیت ارتقا

انتخاب جنس بدنه: آشنایی با ورق استیل و آلومینیوم و معیارهای انتخاب جنس مناسب با رعایت شرایط محیطی

در این مرحله به بررسی مواردی که در انتخاب جنس بدنه تلفن صنعتی تأثیر دارند، پرداخته می‌شود. برای این منظور، ابتدا معیارهای اصلی انتخاب جنس برای تلفن‌های صنعتی از میان ورق‌های آهن، استیل و آلومینیوم به‌عنوان سه انتخاب پرطرفدار برای بدنه تلفن صنعتی مورد بررسی قرار می‌گیرند و به مزایا و معایب هر کدام پرداخته می‌شوند.

انتخاب نوع بدنه تلفن صنعتی

بدنه آهن: راهنمایی برای انتخاب جنس و ضخامت مناسب با توجه به شرایط محیطی

تلفن‌های صنعتی با بدنه آهن عموماً در محیط‌هایی با شرایط سخت و ناپایدار مانند کارخانجات، معادن، سازمان‌های نظامی و پلیس، صنایع دریایی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ضخامت ورق‌های آهن نیز بر اساس استانداردهای مربوطه باید تعیین شود. به عنوان مثال، در استاندارد IP66، ضخامت مینیموم برای بدنه تلفن صنعتی با بدنه‌ی فلزی ۱.۵ میلیمتر است. با این حال، برای انتخاب جنس و ضخامت مناسب برای بدنه، باید به نیازهای خاص هر محیط توجه کرد و در نظر داشت که ضخامت بیشتر ورق بدنه باعث افزایش مقاومت در برابر ضربه، خوردگی و خط و خش می‌شود.
برخی از مکان‌های مناسب برای استفاده از تلفن صنعتی با بدنه آهن‌:
کارخانه‌ها برای ارتباط خط تولید با اتاق فرمان
تونل‌های شهری برای ارتباط ضروری با امداد و نجات جاده‌ای
ایستگاه‌های قطار برای ارتباط ضروری مامورین خط با اتاق فرمان

بدنه استیل؛ استفاده‌ی ایده‌آل برای محیط‌هایی با نیاز به شرایط بهداشتی و ضدعفونی

تلفن صنعتی با بدنه استیل به دلیل مقاومت بالایی که در برابر زنگ زدگی، خوردگی، خط و خش دارد، در محیط‌هایی که نیاز به شرایط بهداشتی و سطحی آسیب‌ناپذیر دارند، مانند بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های پزشکی، صنایع غذایی، آشپزخانه‌های صنعتی، سازمان‌های دولتی و خصوصی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای انتخاب جنس و ضخامت مناسب برای بدنه تلفن صنعتی با بدنه استیل، باید به نیازهای خاص هر محیط توجه کرد و بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری کرد. برای مثال، در استاندارد IP66، ضخامت مینیموم ورق استیل برای بدنه تلفن صنعتی ۱.۵ میلیمتر است.

همچنین، استفاده از تلفن صنعتی با بدنه استیل در محیط‌هایی با وجود مواد شیمیایی و شرایط سخت‌تر به دلیل مقاومت بیشتر آن، توصیه می‌شود.

با توجه به اهمیت استفاده از تلفن صنعتی با بدنه استیل در محیط‌هایی با نیاز به شرایط بهداشتی و سطحی آسیب‌ناپذیر، توصیه می‌شود .
برخی از مکان های مناسب برای استفاده از تلفن صنعتی با بدنه استیل:
بیمارستان‌ها برای استفاده مراجعین و کارکنان
کارخانجات شیمیایی و دارویی در راستای رعایت استانداردهای لازم

بدنه آلومینیوم: مقاومت و سبکی در برابر شرایط سخت محیطی

تلفن صنعتی با بدنه آلومینیوم به دلیل وزن سبک و مقاومت قابل توجه در برابر خوردگی، در برخی از محیط‌های صنعتی و نیز در محیط‌هایی که نیاز به سطحی آسیب‌ناپذیر دارند، مانند معادن، نیروگاه‌ها، ساختمان‌های بلند، فضاهای باز، کارخانجات و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استاندارد ضخامت مینیموم ورق آلومینیوم ۲ میلیمتر است. اما در مواردی که شرایط محیطی سخت‌تری وجود دارد، مانند محیط‌های شیمیایی و معدنی، ضخامت بالاتری از ورق آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برخی از مکان های مناسب برای استفاده از تلفن صنعتی با بدنه آلومینیوم:
کارخانجات‌ها برای ارتباط داخل نگهبانی با بخش‌های مختلف
ساختمان‌های اداری برای ارتباط بین طبقات با بخش‌های مختلف

مرحله سوم : تجهیزات جانبی و ضروری تلفن صنعتی


در این مرحله شما برای بهبود و ارتقا سطح کیفیت تماس می‌توانید از تجهیزات جانبی و ضروری استفاده کنید. دو مورد از تجهیزات جانبی مهم عبارتند از:
هود تلفن
جعبه در دار

هود تلفن صنعتی به همراه بوق و چراغ هشدار

نقش هود در بهبود کیفیت مکالمات تلفنی در محیط‌های صنعتی

هود تلفن صنعتی یکی از تجهیزات صنعتی مهم است که برای بهبود کیفیت مکالمات تلفنی در محیط‌های صنعتی طراحی شده است. با نصب هود بر روی تلفن‌های صنعتی، می‌توان از نویز و آلودگی صوتی در مکالمات تلفنی جلوگیری کرده و کیفیت مکالمات را بهبود بخشید. علاوه بر بهبود کیفیت مکالمات، هود با جلوگیری از ورود گرد و غبار، آب و مواد شیمیایی به داخل تلفن صنعتی، به‌عنوان یکی از ابزارهای ایمنی در محیط‌های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌همین دلیل، هود به‌عنوان یک تجهیز صنعتی مهم، در بسیاری از محیط‌های صنعتی کاربرد دارد.
اسامی دیگر هود که ممکن با آن مواجه شوید به شرح ذیل می‌باشد:
کیوسک تلفن
کابین تلفنی

تلفن صنعتی در دار و ویژگی‌های مهم آن برای استفاده در محیط‌های کاری

این مدل به‌عنوان یک وسیله ارتباطی مناسب برای استفاده در محیط‌های کاری و صنعتی، با ویژگی‌های مهمی که دارد، مورد توجه قرار می‌گیرد.

استفاده از تلفن صنعتی در دار، به‌دلیل ویژگی‌هایی که دارد، بسیار مفید است. این وسیله، با مقاومت در برابر شوک، لرزش، ضربه و سایر شرایط نامساعد محیطی، قابلیت استفاده در محیط‌های پر خطر و نامساعد را دارد. همچنین، بسیاری از تلفن‌های صنعتی، ضد آب و ضد گرد و غبار هستند و در محیط‌هایی که با آب، گرد و غبار و شرایط هوایی نامساعد روبرو هستند، کارآیی خود را حفظ می‌کنند.

جعبه محافظ تلفن صنعتی

مرحله چهارم: نصب و راه اندازی تلفن صنعتی

نصب تلفن صنعتی دیواری بر روی دیوار با توجه به عوامل زیر:

– نوع دیوار: باید از ابزارهای قوی‌تری برای نصب در دیوار‌های سخت و ضخیم و ابزارهای ملایم‌تری برای دیوار‌های نازک و ضعیف استفاده کرد.

– محل نصب: محل نصب باید قابل دسترسی و مشاهده برای کاربران باشد.

– تجهیزات مورد استفاده: برای نصب دیواری باید از تجهیزات مناسبی مانند پیچ گوشتی، مته، و پیچ و مهره استفاده کنید.

– ارتفاع نصب: ارتفاع نصب باید مطابق با نیاز کاربران باشد و در صورت نصب برای استفاده در محیط‌های صنعتی با کاربرانی با قد کوتاه، باید در ارتفاع کمتری نصب شود.

– امکانات ارتباطی: برای نصب تلفن صنعتی دیواری باید از امکانات ارتباطی مانند سیم‌کشی و سوییچ‌های شبکه با کیفیت مناسب استفاده کنید.

با رعایت این عوامل، می‌توانید تلفن دیواری را به روشی بهینه نصب کرده و عملکرد بهتری را از آن به دست آورید.

مرحله پنجم: راهنمایی کامل برای تست کانفیگ تلفن صنعتی

تلفن‌های صنعتی باید به طور دقیق تنظیم شوند تا عملکرد بهینه داشته باشند. برای اطمینان از کانفیگ درست، می‌توانید از روش‌هایی مانند بررسی تنظیمات، اتصال به شبکه، تست تماس و تست امنیتی استفاده کنید. در این مطلب بهترین راه‌های تست کانفیگ تلفن صنعتی را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

راهنمایی کامل برای تست کانفیگ

برای اطمینان از کانفیگ درست تلفن صنعتی، بهتر است تنظیمات، اتصال به شبکه، تست تماس و تست امنیتی را بررسی کنید. در این راهنمای کامل، به بهترین روش‌های تست کانفیگ پرداخته شده است.

تلفن‌های صنعتی برای بهینه عملکرد، باید به‌دقت تنظیم شوند. ابتدا باید تنظیمات تلفن صنعتی را بررسی کرده و مطمئن شوید که تمامی تنظیمات درست انجام شده است. سپس، اتصال تلفن صنعتی به شبکه را بررسی کرده و مطمئن شوید که شبکه به درستی تنظیم شده است. برای بررسی اتصال به شبکه، می‌توانید از امکانات شبکه مانند پینگ استفاده کنید.

در مرحله بعدی، تست تماس با تلفن صنعتی را انجام داده و اطمینان حاصل کنید که تلفن به‌درستی کار می‌کند. برای این منظور، با شماره تلفن دیگری تماس بگیرید، صحبت کنید و کیفیت صدا و ارتباط را بررسی کنید. در نهایت، تست امنیتی را انجام داده و اطمینان حاصل کنید که امنیت تلفن به‌درستی تنظیم شده است. می‌توانید تست امنیتی رمز عبور را انجام داده و اطمینان حاصل کنید که تمامی اطلاعات محرمانه در تلفن صنعتی به‌درستی محافظت می‌شوند.

با انجام تست‌های مذکور، می‌توانید از کانفیگ درست خود اطمینان حاصل کنید و بهترین عملکرد را از آن به دست آورید. همچنین، برای حفظ بهینگی کانفیگ، تنظیمات آن را به صورت منظم بررسی و بروزرسانی کنید.

راه اندازی تلفن صنعتی در مرکز تلفن تحت شبکه

راه‌اندازی تلفن صنعتی تحت شبکه در مرکز تلفن، باید به‌دقت تنظیم و انجام شود تا بهینه عمل کند. برای راه‌اندازی تلفن صنعتی تحت شبکه در مرکز تلفن تحت شبکه، بهتر است از راهنمای زیر استفاده کنید:
با انجام تمامی مراحل فوق، می‌توانید تلفن صنعتی تحت شبکه را با موفقیت در مرکز تلفن تحت شبکه راه‌اندازی کنید. با این حال، در صورتی که با مشکلی در هر یک از مراحل مواجه شدید، می‌توانید با گروه تولیدی و صنعتی سریر شبکه ویرا بهترین تولید کننده تلفن صنعتی از طریق راه‌های ارتباطی با ما در ارتباط باشید .
برای اطلاعت بیشتر در خصوص مرکز تلفن میتوانید از راهنمای خرید مرکز تلفن تحت شبکه را مطالعه بفرمایید

سریر

سریر

تمامی محصولات

نمایش همه محصولات

سیستم پیجینگ

نمایش همه محصولات

سیستم های تلفنی

نمایش همه محصولات

ساعت مرکزی نمایشگر...

نمایش همه محصولات